יום חמישי, 26 אפריל 2018, 00:42
דף הבית    |    אודותינו    |    גיל הזהב    |    נכויות ומגבלויות    |    סיוע לילדים מוגבלים    |    בריאות תראפיה וטיפולים    |    פורומים    |    צור קשר

מוקד טלפוני חינם

073-7020543

חפש
כדי שנוכל לעזור לכם וליקירכם-צרו קשר
שם מלא* :
טלפון* :
נייד :
אימייל :
תוכן :
קוד אבטחה
This Is CAPTCHA Image
 עליה במספר עובדי סיעוד זרים
(עודכן ב: 24/9/2008)
בעוד שבשנת 2006 היו כ-44,178 היתרי העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד בישראל, בשנת 2007 מספר ההיתרים עלה ל-51,744
 מטפלים עובדים זרים יקבלו נקודות זיכוי ממס הכנסה
(עודכן ב: 14/6/2006)
העובדים יהנו מ-2.25 נקודות זיכוי רטרואקטיבית משנת המס 2003 עד שנת המס 2006, עקב העלאת היטל העסקת עובדים זרים
 קרונות דו-קומתיים חדשים יצטרפו למערך הרכבות של רכבת ישראל, ויאפשרו מעתה גישה נוחה יותר לנכים.
(עודכן ב: 13/6/2006)
הראשונים שבהם החלו כבר לפעול והשאר - עד סוף השנה
 נכים יזכו להנחה של 10% ברכבת
(עודכן ב: 13/6/2006)
עד כה ניתנה ההנחה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות איבה בלבד. מהיום יהיה זכאי כל נכה ובעל מוגבלות להנחה זו.
 אתר חדש לעמותת ידיים
(עודכן ב: 4/6/2006)
עמותת ידיים הוציאה את הפורטל הראשון לסעד בישראל

ההרשמה לאתר תאפשר לך גישה מלאה למידע שבמערכת, וקבלת עדכונים וחדשות ישירות למייל שלך. ניוזלייטר זה עוסק במגוון נושאים , בתחום הסיעוד, בריאות, מטפלים, וכולל כתבות ומאמרים, עדכונים, טיפים והמלצות, ועוד. המידע אינו כרוך בתשלום וניתן כשרות ללקוחותינו.

 דף הבית  גיל הזהב  גיל הזהב זכויות חוקים ומוסדות איתור חשבונות בנק ניצולי ונספי שואה  
איתור חשבונות בנק ניצולי ונספי שואה | כתב/ת: 

עודכן בתאריך: 8/20/2013

איתור ומציאת חשבונות אבודים של נפטרים ונספי שואה

 
השואה היא כמובן פרק משמעותי ביותר בתולדות העם היהודי, נושא שלרוב עולה בהקשר של זיכרון וסיפורים אודות הזוועות, הקשרים היסטוריים והמציאות הבלתי אפשרית איתה התמודדו במשך שנים מיליוני יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה. אך נושא מהותי וחשוב ביותר שיש לקחת בחשבון בהקשר אל השואה, בייחוד בימים אלו בהם הניצולים החיים הולכים ומתמעטים מדי שנה, הוא איתור חשבונות בנק ניצולי ונספי שואה והשבת כספי קורבנות השואה. מדינת ישראל פעלה ופועלת רבות בנושא השבת כספים ורכוש של נספי וניצולי שואה, כולל ארגונים המיועדים למטרה זו.
 

זהו נושא מורכב וסבוך, נושא המערב מדינות אירופיות רבות כמו גם בנקים ישראלים, חלקי עדויות, מסמכים שאבדו וכמובן עשרות שנים שעברו מאז פתיחת חשבונות הבנק ועד היום. בפועל, ישנם עדיין סכומי כסף לא מבוטלים כלל בחשבונות בנק אבודים בישראל ובחו"ל, חשבונות בנק של אנשים שנספו בשואה ושל ניצולים. במצב אידיאלי, כל הבנקים המעורבים – בישראל ובחו"ל – היו מבצעים בדיקות מעמיקות ומשיבים לניצולים או ליורשיהם את הכספים הרלבנטיים, כבר בשנים הראשונות שלאחר המלחמה. אך בדומה להיבטים רבים במערכת הפיננסית הגלובאלית, המצב אינו אידיאלי והבנקים השונים לא ששו לנדב מידע או כספים לאורך השנים. המחשה כואבת לכך היא מקרה בנק לאומי מלפני כמה שנים, סירובו להעביר כספים לניצולי שואה ויורשיהם וסיום העניין בפשרה.

יש לציין כי הנושא של איתור חשבונות בנק ניצולי ונספי שואה הוא רק חלק אחד מתוך המכלול האדיר של השבת רכוש ניצולי ונספי השואה. כאשר נכסים רבים הושבו לבעליהם החוקיים אך רבים אחרים בפועל אבדו לעד. בין נכסים אלו ניתן למנות יצירות אמנות, נכסי נדל"ן, תכשיטים, ניירות ערך, עסקים וכן הלאה – בעיקר באירופה באופן מובן.

איתור חשבונות בנק בארץ

למרות שהשואה התקיימה כמובן באירופה ולא הגיעה בפועל לארץ ישראל, היו וישנם חשבונות בנק שנפתחו במקור על ידי אנשים שהם או ניצולי שואה או שנספו במהלכה. המקרים של פתיחת חשבונות בנק בבנקים ישראליים (לפני הקמת המדינה כמובן) היו רבים ומגוונים, החל מאנשים שהתגוררו בישראל ועד תושבים אירופיים שפתחו חשבונות בבנקים המקומיים בארץ ישראל. איתור חשבונות בנק ניצולי ונספי שואה בישראל נעשה לאורך השנים בכמה דרכים, מפנייה של הניצולים או משפחות הנספים לבנקים עצמם לבירור פרטים ומימוש החשבונות ועד פעילות של המדינה וארגונים ייעודיים לאיתור כספים.

כיום, ניתן לפנות ישירות לבנקים השונים ולנסות לקבל מידע אודות חשבונות בנק אבודים אפשריים, לפי מתן כמה שיותר פרטים אודות ניצול השואה או האדם שנספה בשואה – שם בעברית ובלועזית, כתובות מגורים, תאריכים וכן הלאה. אפשרות נוספת היא להיעזר בגוף כמו החברה להשבת רכוש נספי השואה אשר מרכזת טבלאות מקיפות על נכסים אפשריים ומאפשרת הגשת בקשות להשבת נכסים. בנוסף ישנם מאגרי מידע אחרים וכלים המאפשרים חיפוש נכסים פיננסיים של ניצולי ונספי שואה.

מקרה בנק לאומי וכספי השואה

במהלך העשור הראשון של שנות האלפיים החברה להשבת רכוש נספי השואה לצד יורשים וניצולי שואה חיים פעלו מול בנק לאומי להחזר של מאות מיליוני שקלים שהיו בידי הבנק והיו שייכים בפועל לניצולי ונספי שואה. בתחילה הבנק הכחיש את הטענות והסכומים, אך לאחר לחץ ציבורי, קרבות משפטיים וכדומה הצדדים הגיעו לפשרה בה בנק לאומי העביר 130 מיליון ש"ח (ב-2011) לחברת להשבת רכוש נספי השואה ולזכאים האחרים. הבנק ספג ביקורת רבה על התנהלותו בנושא רגיש כל כך.

חשבונות בנק בחו"ל

הנושא של איתור חשבונות בנק ניצולי ונספי שואה בחו"ל הוא כמובן מורכב ומסובך הרבה יותר מאשר בישראל. בגלל ריבוי הבנקים, הנכסים הפיננסיים שעבור ידיים ושאר פרטים טכניים. נעשו מאמצים רבים לאיור חשבונות רדומים והשבת נכסים פיננסיים לבעליהם החוקיים – בעיקר מול בנקים שוויצרים שאליהם הבריחו הנאצים כספים רבים. ישנם מאגרי מידע ציבוריים, גופים יהודיים המסייעים באיתור חשבונות בנק ואפשרות לפנות ישירות לבנקים רלבנטיים בבקשה לבירור מידע.
 

 חזרה לרשימת המאמרים   הדפס מאמר   שלח לחבר
דף הבית    |    אודותינו    |    גיל הזהב    |    נכויות ומגבלויות    |    סיוע לילדים מוגבלים    |    בריאות תראפיה וטיפולים    |    פורומים    |    צור קשר
ע"י בניית אתרים בניית אתרים  כל הזכויות שמורות לעמותת ידיים Copyright © 2006