יום חמישי, 26 אפריל 2018, 00:43
דף הבית    |    אודותינו    |    גיל הזהב    |    נכויות ומגבלויות    |    סיוע לילדים מוגבלים    |    בריאות תראפיה וטיפולים    |    פורומים    |    צור קשר

מוקד טלפוני חינם

073-7020543

חפש
כדי שנוכל לעזור לכם וליקירכם-צרו קשר
שם מלא* :
טלפון* :
נייד :
אימייל :
תוכן :
קוד אבטחה
This Is CAPTCHA Image
 עליה במספר עובדי סיעוד זרים
(עודכן ב: 24/9/2008)
בעוד שבשנת 2006 היו כ-44,178 היתרי העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד בישראל, בשנת 2007 מספר ההיתרים עלה ל-51,744
 מטפלים עובדים זרים יקבלו נקודות זיכוי ממס הכנסה
(עודכן ב: 14/6/2006)
העובדים יהנו מ-2.25 נקודות זיכוי רטרואקטיבית משנת המס 2003 עד שנת המס 2006, עקב העלאת היטל העסקת עובדים זרים
 קרונות דו-קומתיים חדשים יצטרפו למערך הרכבות של רכבת ישראל, ויאפשרו מעתה גישה נוחה יותר לנכים.
(עודכן ב: 13/6/2006)
הראשונים שבהם החלו כבר לפעול והשאר - עד סוף השנה
 נכים יזכו להנחה של 10% ברכבת
(עודכן ב: 13/6/2006)
עד כה ניתנה ההנחה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות איבה בלבד. מהיום יהיה זכאי כל נכה ובעל מוגבלות להנחה זו.
 אתר חדש לעמותת ידיים
(עודכן ב: 4/6/2006)
עמותת ידיים הוציאה את הפורטל הראשון לסעד בישראל

ההרשמה לאתר תאפשר לך גישה מלאה למידע שבמערכת, וקבלת עדכונים וחדשות ישירות למייל שלך. ניוזלייטר זה עוסק במגוון נושאים , בתחום הסיעוד, בריאות, מטפלים, וכולל כתבות ומאמרים, עדכונים, טיפים והמלצות, ועוד. המידע אינו כרוך בתשלום וניתן כשרות ללקוחותינו.

 דף הבית  גיל הזהב  גיל הזהב - עזרה בבית זכאות קשיש באגף תמיכה בדיור מוגן לקבל גמלת סיעוד  
זכאות קשיש באגף תמיכה בדיור מוגן לקבל גמלת סיעוד | כתב/ת: 

עודכן בתאריך: 8/20/2013

 

זכאות דיירים באגף תמיכה בדיור מוגן לקבל גמלת סיעוד

מבוסס על עב"ל 33417-10-12 פליציה גורה נ' המוסד לביטוח לאומי

 

האם דיירת המתגוררת בדיור מוגן ב"מחלקת תמיכה" (להבדיל מ"מחלקה סיעודית") זכאית לגמלת סיעוד? על שאלה זו השיב בית הדין הארצי לעבודה בחיוב בפסק דינו מיום 6.2.2013, ובכך הפך את החלטת בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב (השופטת הדס יהלום; ב"ל 16690-01-12).

המערערת, בת 94, מתגוררת בדיור מוגן באגף תמיכה ב"בית יוליאנה" ("בית עולי הולנד") בהרצליה משנת 2007. ביום 18.9.2007, במקביל למעבר למגורים בבית יוליאנה, הגישה המערערת תביעה לקבל גמלת סיעוד ושירותים של עובדי סיעוד וכן הבהירה לפקיד התביעות במוסד לביטוח לאומי כי היא שוהה במחלקת תמיכה ולא במחלקה סיעודית. לאחר שתביעתה אושרה שולמה למערערת קצבת סיעוד ברציפות עד לשנת 2011, אז הודע לה כי זכאותה לקצבת סיעוד תופסק בשל העובדה שבית עולי הולנד הינו "מוסד סיעודי" ומשכך שהותה בו שוללת את זכאותה לגמלת סיעוד.

המערערת הגישה תביעה כנגד קביעת המוסד לביטוח לאומי בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב, במסגרתה טענה כי כבר בשנת 2007 קיבל המוסד לביטוח לאומי את עמדתה לפיה שהייתה במחלקת תמיכה אינה נחשבת לשהייה ב"מחלקה סיעודית" או "מוסד סיעודי" השוללת זכאותה לגמלת סיעוד.
 
חרף זאת קבע בית הדין כי המערערת שוהה ב"מחלקה סיעודית" ולא בדיור מוגן ולפיכך החלטת המוסד לביטוח לאומי על הפסקת תשלום הזכאות לגמלת סיעוד נתקבלה כדין, זאת מאחר ומחלקת תמיכה בה מתגוררת המערערת מיועדת לקשישים שזקוקים לסיוע מועט (ברחצה, בהלבשה, בחימום האוכל), וכיוון שמחלקת התמיכה נמצאת באגף של המחלקה הסיעודית ולא באגף של הדיור המוגן. בית הדין האזורי ציין כי הבחינה אם מחלקת התמיכה בה שוהה המערערת היא בגדר "מוסד סיעודי" על פי החוק, אינה נעשית על פי המבוטח ויכולותיו אלא לפי ההגדרה של המקום בו הוא שוהה; במקרה הנדון, המחלקה נמצאת באגף של המחלקה הסיעודית ומפוקחת על ידי משרד הרווחה, ומשכך נשללת זכאות המבוטחת לגמלת סיעוד.

על ההחלטה האמורה הגישה המערערת ערעור לבית הדין הארצי לעבודה. בית הדין הארצי קבע כי בנסיבות המקרה ובהתחשב במהות השירות הניתן לדיירים השוהים באגף תמיכה, מאפייניהם והעובדה שקיים בבית יוליאנה אגף סיעודי נפרד, אגף התמיכה אינו בגדר "מחלקה סיעודית". על כן, נפסק כי המערערת זכאית לגמלת סיעוד.

עוד ציין בית הדין הארצי בפסק דינו, כי ככלל, אל לו למוסד לביטוח לאומי לשלול באופן גורף את זכאותו של מבוטח לגמלת סיעוד רק בשל מגוריו במחלקה בדיור מוגן או בבית אבות שבפיקוח משרד הרווחה, וכי בכל מקרה יבחן המוסד לביטוח לאומי אם המבוטח מתגורר במוסד סיעודי או במחלקה סיעודית.

השופטת לאה גליקסמן הדגישה בפסק הדין כי לא כל "בית אבות בפיקוח" הינו בגדר "מוסד סיעודי" או "מחלקה סיעודית", וכי בבתי אבות בפיקוח מתגוררים גם זקנים עצמאיים. המערערת, השוהה באגף תמיכה, מתהלכת בתחומי בית האבות עצמאית ומנהלת "חיים עצמאיים עם תמיכה קלה". למערערת יחידת דיור משלה, הזהה ליחידת הדיור באגף "הדיור המוגן".
 
מכאן, כי מגורים באגף תמיכה דומים בעיקרם למגורים בדיור מוגן, ומאפשרים למערערת להישאר בקהילת הדיור המוגן תוך שמירה על חיים עצמאיים במידת האפשר, בהתחשב במגבלותיה התפקודיות בעטיין היא נזקקת לעזרה חלקית. לפיכך, קבע בית הדין כי בנסיבות המקרה הנדון יש לראות במגורים ב"אגף תמיכה" כמגורים בקהילת הדיור המוגן ולא כמגורים במסגרת מוסדית של מחלקה סיעודית. לכן, תשלום גמלת סיעוד למערערת בנסיבות המקרה הנדון מתיישב עם תכלית חוק הביטוח הלאומי.

 חזרה לרשימת המאמרים   הדפס מאמר   שלח לחבר
דף הבית    |    אודותינו    |    גיל הזהב    |    נכויות ומגבלויות    |    סיוע לילדים מוגבלים    |    בריאות תראפיה וטיפולים    |    פורומים    |    צור קשר
ע"י בניית אתרים בניית אתרים  כל הזכויות שמורות לעמותת ידיים Copyright © 2006