יום חמישי, 26 אפריל 2018, 00:53
דף הבית    |    אודותינו    |    גיל הזהב    |    נכויות ומגבלויות    |    סיוע לילדים מוגבלים    |    בריאות תראפיה וטיפולים    |    פורומים    |    צור קשר

מוקד טלפוני חינם

073-7020543

חפש
כדי שנוכל לעזור לכם וליקירכם-צרו קשר
שם מלא* :
טלפון* :
נייד :
אימייל :
תוכן :
קוד אבטחה
This Is CAPTCHA Image
 עליה במספר עובדי סיעוד זרים
(עודכן ב: 24/9/2008)
בעוד שבשנת 2006 היו כ-44,178 היתרי העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד בישראל, בשנת 2007 מספר ההיתרים עלה ל-51,744
 מטפלים עובדים זרים יקבלו נקודות זיכוי ממס הכנסה
(עודכן ב: 14/6/2006)
העובדים יהנו מ-2.25 נקודות זיכוי רטרואקטיבית משנת המס 2003 עד שנת המס 2006, עקב העלאת היטל העסקת עובדים זרים
 קרונות דו-קומתיים חדשים יצטרפו למערך הרכבות של רכבת ישראל, ויאפשרו מעתה גישה נוחה יותר לנכים.
(עודכן ב: 13/6/2006)
הראשונים שבהם החלו כבר לפעול והשאר - עד סוף השנה
 נכים יזכו להנחה של 10% ברכבת
(עודכן ב: 13/6/2006)
עד כה ניתנה ההנחה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות איבה בלבד. מהיום יהיה זכאי כל נכה ובעל מוגבלות להנחה זו.
 אתר חדש לעמותת ידיים
(עודכן ב: 4/6/2006)
עמותת ידיים הוציאה את הפורטל הראשון לסעד בישראל

ההרשמה לאתר תאפשר לך גישה מלאה למידע שבמערכת, וקבלת עדכונים וחדשות ישירות למייל שלך. ניוזלייטר זה עוסק במגוון נושאים , בתחום הסיעוד, בריאות, מטפלים, וכולל כתבות ומאמרים, עדכונים, טיפים והמלצות, ועוד. המידע אינו כרוך בתשלום וניתן כשרות ללקוחותינו.

 דף הבית  נכויות ומגבלויות  בריאות, סיוע וטיפולים מחלת הפרקינסון  
מחלת הפרקינסון | כתב/ת: 

עודכן בתאריך: 6/11/2011

פרקינסון

 
אחת המחלות הקשות להתמודדות הן לחולה והן לבני המשפחה , מחלה אשר תוקפת לרוב אנשים בגיל זקנה אך לא רק, היא מחלת פרקינסון. פרקינסון הינה מחלה מתמשכת אשר מחמירה עם הזמן, נגרמת בעת שנוירונים במוח הופכים למתים או פגומים. בזמן שהאדם בריא, מפיקים הנוירונים חומר הנקרא דופמין, חומר האמון על העברת אותות במוח לשם פעולת שרירים תקינה. חוסר בדופמין מביא לאי יכולת שליטה בשרירים

פרקינסון, מתי להתחיל לחשוש ?

פרקינסון, היא מחלה בעלת סממנים מקדימים, אשר מופיעים באופן הדרגתי :
תשישות, עייפות, אי יציבות, קושי במעברים שבין קימה לישיבה, דיבור רך מדיי, שכחה ואיבוד קו המחשבה, עצבנות ודיכאון ללא רקע מקדים, הם החלק העיקרי מהתסמינים המוקדמים. חולה פרקינסון יחוש לאורך זמן ממושך בסימנים אלה עד שיתחיל לסבול מכל שאר הסימפטומים המוכרים המלווים את המחלה. האנשים הראשונים לזהות שדבר מה אינו כשורה, אלה הם הקרובים ובני משפחתו של חולה מחלת פרקינסון.
 
פניו של החולה יכולות להפוך ברגע לקפואות ומחוסרות הבעה, הוא עלול להישאר זמן רב באותו מקום בתנוחה זהה, וייגלה חוסר יציבות ואיטיות אשר לא אופייניים לו. לאט לאט, הרעד המאפיין מחלה פרוגרסיבית כגון פרקינסון, מתחיל לפגוע בפעולות השגרתיות של החולה אותן הוא נוהג לבצע ביום יום. הרעד יופיע במיוחד כאשר האדם נמצא במצב מנוחה.

 

תסמינים ראשיים של מחלת פרקינסון:


פרקינסון איננה זהה בין כל החולים, אצל חלקם המחלה תתקדם מהר ואצל חלקם לאט יותר, ישנם כאלה שיהפכו להיות מאוד מוגבלים וחלקם פחות, אצל חלק מהחולים, הרעד הוא המאפיין העיקרי למחלה ואצל חלקם הוא הסימפטום הפחות נורא בהשוואה לשאר. ארבעה תסמינים קלאסיים לפרקינסון :
התסמין העיקרי והראשי הוא רעד בגפיים – לרוב מתחיל הרעד בידיים אך לעיתים הרעד יופיע קודם ברגליים או בלסת. בזמן מנוחה הרעידות בולטות יותר ועל רוב החולים הרעד משפיע רק על צד גוף אחד לרוב בשלביה המוקדמים של המחלה. יש לציין שבזמן שינה לא מופיע רעד.

תנועות איטיות – חולה פרקינסון מתקשה בביצוע פעולות ספונטניות, לרגע ייתכן כי הוא בריא לחלוטין ולפתע יחוש מוגבל. לאנשים שהיו רגילים להיות בריאים וחיוניים, המצב יהיה מתסכל במיוחד בשל הקושי בביצוע מטלות אלמנטאריות כגון רחיצה או אכילה.

נוקשות שרירים – פרקינסון מאופיינת על ידי חוסר איזון בין השרירים המנוגדים אחד לשני, השרירים מכווצים ואינם חופשיים, והסובל מהמחלה יחוש נוקשות, חולשה וכאבים.

אי יציבות – לחולי פרקינסון בעיות קואורדינציה ובעיות של שיווי משקל. ישנם חולים הרוכנים קדימה, ישנם הרוכנים אחורה, הם נוטים ליפול, להתנגש עם אחרים, יציבתם שפופה, הכתפיים כפופות והראש רכון לצד כלשהו.

עוד סימפטומים נפוצים הם – דיכאון, איבוד זיכרון, חשיבה איטית, הפרעות במצב הרוח, שינויים בצורת הדיבור, קושי בלבלוע וללעוס, הפרעות שינה ועוד.

איך ניתן לטפל במחלת פרקינסון ?


למרות התקדמות עולם הרפואה ועולם המחקר הרפואי, עדיין לא נמצאה תרופה יעילה למחלת הפרקינסון, תרופה שתמנע את הופעת המחלה וכזו שתרפא ממנה – אין.
 
התרופות הנמצאות בשימוש כיום הינן תרופות אשר נועדו להביא להקלה בתסמינים של המחלה בלבד. את מתן התרופות קובעים בין היתר על פי חומרת המחלה והבאתה לשיבוש בחיי היומיום.
 
לא קל למצוא את המינון המדויק ולכן החולים ידרשו להרבה מאוד אורך רוח והבנה לכך שהתרופות מועילות באופן חלקי. המחלה קשה להתמודדות גם לחולה וגם לבני המשפחה, פרקינסון יכולה להביא לקשיים בתפקוד היומיומי, בביצוע מטלות שגרתיות, כאלה שאין אנו מעניקים להן בדרך כלל מחשבה נוספת, והחולה עלול עקב כך להיכנס למצב דיכאון.
 
חשוב לקבל הרבה תמיכה, הבנה ועזרה מבני המשפחה, לנסות להמשיך כמה שיותר בשיגרה הרגילה המוכרת לנו, אך כמובן להתייחס למחלה בכובד ראש.

 חזרה לרשימת המאמרים   הדפס מאמר   שלח לחבר
דף הבית    |    אודותינו    |    גיל הזהב    |    נכויות ומגבלויות    |    סיוע לילדים מוגבלים    |    בריאות תראפיה וטיפולים    |    פורומים    |    צור קשר
ע"י בניית אתרים בניית אתרים  כל הזכויות שמורות לעמותת ידיים Copyright © 2006