יום חמישי, 26 אפריל 2018, 00:46
דף הבית    |    אודותינו    |    גיל הזהב    |    נכויות ומגבלויות    |    סיוע לילדים מוגבלים    |    בריאות תראפיה וטיפולים    |    פורומים    |    צור קשר

מוקד טלפוני חינם

073-7020543

חפש
כדי שנוכל לעזור לכם וליקירכם-צרו קשר
שם מלא* :
טלפון* :
נייד :
אימייל :
תוכן :
קוד אבטחה
This Is CAPTCHA Image
 עליה במספר עובדי סיעוד זרים
(עודכן ב: 24/9/2008)
בעוד שבשנת 2006 היו כ-44,178 היתרי העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד בישראל, בשנת 2007 מספר ההיתרים עלה ל-51,744
 מטפלים עובדים זרים יקבלו נקודות זיכוי ממס הכנסה
(עודכן ב: 14/6/2006)
העובדים יהנו מ-2.25 נקודות זיכוי רטרואקטיבית משנת המס 2003 עד שנת המס 2006, עקב העלאת היטל העסקת עובדים זרים
 קרונות דו-קומתיים חדשים יצטרפו למערך הרכבות של רכבת ישראל, ויאפשרו מעתה גישה נוחה יותר לנכים.
(עודכן ב: 13/6/2006)
הראשונים שבהם החלו כבר לפעול והשאר - עד סוף השנה
 נכים יזכו להנחה של 10% ברכבת
(עודכן ב: 13/6/2006)
עד כה ניתנה ההנחה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות איבה בלבד. מהיום יהיה זכאי כל נכה ובעל מוגבלות להנחה זו.
 אתר חדש לעמותת ידיים
(עודכן ב: 4/6/2006)
עמותת ידיים הוציאה את הפורטל הראשון לסעד בישראל

ההרשמה לאתר תאפשר לך גישה מלאה למידע שבמערכת, וקבלת עדכונים וחדשות ישירות למייל שלך. ניוזלייטר זה עוסק במגוון נושאים , בתחום הסיעוד, בריאות, מטפלים, וכולל כתבות ומאמרים, עדכונים, טיפים והמלצות, ועוד. המידע אינו כרוך בתשלום וניתן כשרות ללקוחותינו.

 דף הבית  בריאות תראפיה וטיפולים  טיפולים חדשים נחירות בקרב מבוגרים  
נחירות בקרב מבוגרים | כתב/ת: 

עודכן בתאריך: 12/11/2012

נחירות - מפריע גם בגיל הזהב 

נחירות מוגדרות כהפקת רעשים בזמן השינה, ולכן לא מפתיע שהן נחשבות לבעיה של ממש. התופעה מתגברת ככל שהשנים חולפות, כך שכיום אחד מכל חמישה גברים ואחת מתוך עשרה נשים מעל גיל 40 סובלים מנחירות, ברמה זו או אחרת.
 
בניגוד למה שרבים סבורים, הרי שנחירות מהוות הרבה יותר מאשר מטרד קולי המופיע בחדר השינה: בכוחן להגביר את הסבירות לסבול מיתר לחץ דם, להביא למחלות לב, לגרום לדיכאון או לעייפות כרונית ובמצבים מסוימים אף להסתיים במוות.

הנה כל מה שצריך לדעת על הבעיה החמורה הזו.

מה גורם לנחירות בקרב מבוגרים?

ראינו, אם כן, שנחירות מתגברות ככל שהשנים עוברות. ניתן למצוא לכך הסבר מדעי: הגיל מביא לכך שרקמות הנשימה הופכות למתוחות פחות, ושריריהן לרפויים יותר- צניחת הרקמות הנגרמת עקב כך היא למעשה רעש הנחירה המפורסם.

יחד עם זאת, הגיל אינו המשתנה היחידי שיש לקחת כאן בחשבון. מבנה איברי הפה של האדם משחק תפקיד חשוב כאן: ענבל ארוך, חסימה באף, שקדים מוגדלים או חיך רפוי עלולים להביא לנחירות. לרוב, הדבר נגרם עקב חיכוך האיברים אחד בשני.

אורח חיים לא בריא מביא אף הוא לנחירות. כך, השמנה מהווה גורם שמגדיל מאד את הסיכויים לסבול מנחירות – וזאת מכיוון שהיא הופכת את מעבר הנשימה באף לצר הרבה יותר. רקמה רכה זו הופכת פתאום לקשיחה הרבה יותר, היא נעה בעת הנשימה ומרעישה.

גם עישון, בין אם פאסיבי ובין אם אקטיבי, משפיע לרעה- הוא עלול לגרום לדלקות, לשינויים פיזיולוגיים בגוף או לפגוע בעצבים השונים. גורמי סיכון נוספים הם אלרגיות, הצטננויות, צריכת אלכוהול מוגברת, תרופות מסוימות ועוד.

אבחון הבעיה

אבחון נחירות בקרב מבוגרים מתחיל, כמעט תמיד, אצל רופא אף אוזן גרון. לאחר תשאול המטופל ובחינת ההיסטוריה הרפואית שלו, מבצע הרופא בדיקה גופנית סטנדרטית, בה הוא בוחן בעיקר את דרכי הנשימה והאף.

במידה ואכן יש יסוד להאמין כי אכן קיימת כאן בעיה רפואית כלשהי, יפנה לרוב הרופא לבדיקות מקיפות הרבה יותר, לרבות בדיקות רנטגן או CT. באמצעות בדיקות אלה יכול הגורם המקצועי לבחון, באופן מדוקדק יותר, האם אכן דרכי הנשימה מאופיינות בבעיות שלא נראות לעין בלתי מזוינת.

השלב האחרון של האבחון נובע לתסמינים השונים אשר מופיעים לא פעם עם הנחירות. בבעיות נחירות חמורות, נהוג לשלוח את המטופל למעבדות שינה, בהן ניתן ללמוד על קצב הנחירות, עוצמתן וסוגיות חשובות אחרות הכרוכות בתהליך. כך ניתן להתאים אליהן את הטיפול המתאים.

הטיפולים האפשריים

ברמה הכללית, נחירות מעידות לא פעם על אורח חיים שאינו תקין, ולכן רופאים רבים יציעו, כשלב ראשוני, שינוי של כל אותם הרגלים מזיקים. במידה ואכן לא ניתן למנוע את הנחירות, נדרש לטפל בהן הלכה למעשה. החדשות הטובות הן שקיימים כיום לא מעט דרכים לעשות זאת - טיפול בנחירות אפשרי החל ממדבקות ועד לניתוח בהרדמה מלאה.

מדבקות חד פעמיות, אשר נמכרות בבתי המרקחת ורשתות הפארם השונים, הן סוג נפוץ ביותר של טיפולים. הן יינתנו ללא מרשם רופא, יודבקו לאורך האף וירחיבו למעשה את פתחי הנחיריים. באמצעותן, מעבר האוויר ייעשה לפשוט יותר, והנחירות יימנעו.

מסכת אוויר בלחץ חיובי (או CPAP) היא דרך טיפול אחרת בבעיה, והיא מוצעת בעיקר לאנשים הסובלים גם מדום נשימה במהלך השינה. כך, ניתנת למטופל מסכת פלסטיק, אשר תפקידה להזרים אוויר לפה ולאף. דבר זה מונע מן החיך לצנוח במהלך השינה, ומגדיל את מעבר האוויר בדרכי הנשימה.

התקן נוסף הוא התקן לקידום הלסת, אשר מורכב דווקא על שיניו של האדם. הוא דוחף קדימה את הלסת התחתונה ובסיס הלשון, דבר שמשפר את מעבר האוויר.

ניתוח פלסטי הוא פתרון נוסף, קיצוני מעט יותר. תכליתו לכרות חלק מהרכיבים שחוסמים את דרכי הנשימה, דוגמת השקדים או הענבל.

 חזרה לרשימת המאמרים   הדפס מאמר   שלח לחבר
דף הבית    |    אודותינו    |    גיל הזהב    |    נכויות ומגבלויות    |    סיוע לילדים מוגבלים    |    בריאות תראפיה וטיפולים    |    פורומים    |    צור קשר
ע"י בניית אתרים בניית אתרים  כל הזכויות שמורות לעמותת ידיים Copyright © 2006