ביטחון מפני תקיפה

עודכן בתאריך: 2/1/2010

לא יתקפו אותי כל-כך מהר!                 

 

לקרוא בעיתון על קשישה שהותקפה בביתה הפך למשהו שהוא כמעט בגדר שגרה, לראות קשיש חבול במהדורת החדשות אינו מראה כל-כך נדיר – גל התקיפות המכוון כלפי קשישים הולך וגדל או שהוא פשוט מקבל יותר סיקור של כלי התקשורת, כיוון שזהו נושא כל כך חשוב על סדר היום.

הצפייה בדיווחים אלו עלולה להיות חוויה לא פשוטה עבור הקשישים, והיא אף מעלה את תחושות הפחד וחוסר הביטחון.
לעיתים, הפחד מפני שוד ותקיפה הוא גדול יותר מאשר הסיכונים הממשיים והוא משתק אותנו בכל הקשור להגנה עצמית. המודעות אליו, לעומת זאת, ולסכנות בכלל, נמצאה כיעילה ביכולת להתמודד מול תקיפה.

מה אנחנו יכולים לעשות כדי לשפר את הביטחון העצמי שלנו?
 
לכו עם ההרגשה הפנימית -
סמכו על האינטואיציה שלכם!
במקרים רבים אנשים שהותקפו חוו תחושות מסוימות בטרם התקיפה, או שמישהו נראה להם חשוד, אך בפועל, לא נקטו בשום אמצעי או צעד של חמיקה או התגוננות.
עצתנו היא - הישמעו לאינסטינקט הפנימי שלכם – הוא לא משקר. וגם אם כן - מוטב שניזהר מאשר נצטער.

יש לזכור כי חלק גדול ממקרי הפריצה והתקיפה יכולים להימנע ברגע שמפגינים התנגדות ואסרטיביות. העבריין לרוב מחפש את הטרף הקל ופועל לפי הזדמנויות וללא תכנון, וברגע שהוא נתקל ב"קורבן" אשר מביע התנגדות, הוא לרוב יוותר.

 

הגבירו את המודעות –
אתם יכולים להגן על עצמכם בכל מקום!
בסביבת הבית ניתן לנקוט באמצעי הגנה מוכרים, כמו דלת חזקה, מנעולים ומנגנוני אזעקה ואיתור שונים.
כאשר יוצאים החוצה, הקו המנחה של ההגנה הוא מניעה ממצבים מסוכנים.

כיצד עושים זאת?

ראשית עלינו להיות מודעים למקומות המסוכנים – נחשוב מהם המקומות בהם אנחנו עוברים מדי יום במסגרת הפעילות הקשורה בבית, במקום העבודה או החברה שלנו ונכיר את הסיכונים הקיימים עבור כל אחד מהם:

  • אזורים עירוניים צפופים, פארקים או רחובות חשוכים – הללו מהווים יותר סכנה ממקומות אחרים, בדרך-כלל, ועוד יותר בשעות החשוכות של היממה.
  • במרכזי עיר סואנים – נהיה חשופים יותר לסיכון של כייסות ומעשי שוד.

לאחר שהכרנו את כל הסיכונים, חשוב שנתכנן את הזמנים, מסלולי ההליכה ואף מילוט ודרכי הגעה הביתה מכיוונים שונים.

 

הפגינו ביטחון עצמי –
צורת ההליכה וההתנהגות שלנו משדרות מסר!
הליכה שפופה, עמידה מפוחדת והתנהגות מהוססת משדרות מסר ברור. מסר שייקלט אצל העבריין באופן "מזמין" יותר, או קל יותר, לתקיפה מאשר המסר שיקלוט ממי שהולך זקוף ומפגין ביטחון עצמי ונחישות.

 

דעו את העובדות –
יש אמת ויש אמת על מקרי פשיעה!
ישנן כמה תפיסות לא מדויקות לגבי מקרי פשיעה, כאלו המייצרות דאגה שהיא לפעמים מבוססת על חצאי אמיתות או שמועות, ואותן תפיסות פוגעות בקלות בהרגשת הביטחון שלנו.

אז בואו נסתכל על המספרים:
· בחלק גדול ממקרי התקיפה, הפגיעות הן קלות והנזק הוא יותר של בהלה וחרדה זמניים כתוצאה ממצב התקיפה ולאו דווקא נזק גופני.
· בכ-6% ממקרי התקיפה המתרחשים בכלל, נוקטים העבריינים באלימות של ממש

· חלקם היחסי של קשישים אשר נפלו קורבנות לתקיפה הוא נמוך מכפי שחושבים. נכון הדבר שאנחנו נתקלים בזה הרבה בתקשורת ובמקרים מאוד חמורים אפילו – אך אנחנו חייבים לדעת שזה לא אורב בכל פינה ואין הכרח שנותקף גם אנחנו!

· בערך במחצית ממקרי הפשיעה האלימה כמו תקיפה, תקיפה מינית או שוד – הקורבנות הכירו את התוקף. זו לא הסיבה להפוך חשדנים כלפי הסובבים אתכם, אבל בהחלט כדאי לשמור על עין פקוחה, להגן על יחסים טובים ובאופן כללי להיות קשובים לסביבה הקרובה. טווח התגובות גדל כאשר קטנה מידת ההפתעה...

 מומלץ לעיין בסוגיות שונות המועלות במאמר המסכם את החקיקה והזכויות למען רווחת הקשיש
 
עוד בנושא: