לחצן מצוקה לקשישים

עודכן בתאריך: 3/31/2010

  לחצן מצוקה לקשישים

כל אחד מאיתנו עלול להגיע למצב מצוקה בו אנו זקוקים לעזרה מהירה ובמקרים רבים לא מסוגלים לדבר או לזוז על מנת להזעיק עזרה.
 
ככל שאנו מתבגרים ומגיעים לגילאי זקנה מתקדמים אנו עלולים להיקלע ליותר מצבי מצוקה כאלו, במקרים רבים עקב מצב רפואי או תאונות שכיחות המתרחשות בגיל השלישי.
 
קשישים ובייחוד כאלו המתגוררים בגפם, זקוקים לפתרון לכל מקרה בו יזדקקו לעזרה, במקרים רבים עקב נפילה, מצב חירום רפואי כמו התקף לב וגם בכל מקרה של פריצה לבית. לשם כך ישנם מספר סוגים של לחצני מצוקה אשר נועדו לספק לקשישים את הביטחון והידיעה כי בכל מקרה חירום תגיע אליהם עזרה במהירות וביעילות.
 

לחצן מצוקה - למי הוא מתאים?

אילו המעוניינים להתקין לחצן מצוקה בביתם או לרכוש לחצן מצוקה נייד יכולים לרכוש לחצן כזה דרך חברה פרטית ויש גם קבוצות אוכלוסייה אשר זכאיות ללחצן מצוקה או להשתתפות במימון לחצן דרך גופים שונים. כך לדוגמא מי שהוכר על ידי הביטוח הלאומי כזכאי לקצבת סיעוד במסגרת חוק סיעוד זכאי למספר הטבות ובניהן לחצן מצוקה.

קשישים אשר עומדים בקריטריונים שהציב הביטוח הלאומי ונמצאו זכאים לקבל גמלת סיעוד יכולים לבחור מספר שירותים אשר ניתנים דרך חברות סיעוד.
 
בין השירותים המוצעים מתבקשים הקשישים לבחור בין שירותי כביסה, אספקה של מוצרי ספיגה למבוגרים או שירותי לחצן מצוקה. שירות של לחצן מצוקה ניתן בתמורה לרבע שעת טיפול, מתוך סך השעות השבועיות שנקבעו לקשיש על ידי הביטוח הלאומי.

קשיש אשר בוחר באפשרות של לחצן מצוקה דרך גמלת סיעוד נדרש לפנות אל העובדת הסוציאלית ברשות המקומית של אזור מגוריו ולאחר מכן יותאם לביתו משדר מצוקה דרך ספק שירות. המשדר יחובר למוקד משך 24 שעות ביממה ויאפשר לקשיש להזעיק עזרה גם כאשר ימצא מחוץ לביתו. 

אוכלוסיה נוספת הזכאית לכיסוי של לחצן מצוקה היא אוכלוסיית ניצולי השואה אשר נתמכים על ידי הקרן לרווחת ניצולי השואה בישראל. ניצולי שואה אשר עונים על הקריטריונים הקשורים להכנסה, גרים בגפם או שאחד מבני הזוג סובל ממחלות כרוניות, זכאים להתקנת לחצן מצוקה בביתם. ההתקנה והתפעול נעשים במימון הקרן והקשישים נדרשים לשלם דמי השתתפות שנתיים בגובה של 105 שקלים, כאשר קשישים מעל גיל 80 לא נדרשים לכל תשלום.

קבוצות נוספות הזכאיות להשתתפות במימון לחצן מצוקה הם הורים שכולים מגיל 65 ומעלה החיים יחד או אלמנים ואלמנות מגיל 65 ומעלה המתגוררים בגפם ונדרשים לשלם דמי השתתפות של כ- 300 שקלים לשנה. לאילו שאינם זכאים לכיסוי מלא או למימון כלשהו של לחצן מצוקה עומד מוקד המצוקה של יד שרה, אשר אינה גובה תשלום עבור השירות, אך על הקשישים לשלם עבור ההתקנה, עבור סוללות ודמי פיקדון.

כאשר בוחרים לחצן מצוקה דרך מימון של גוף מסוים או דרך חברה פרטית, חשוב להתאים את סוג הלחצן לצרכים האישיים של הקשיש, תוך התחשבות בסביבת מגוריו של הקשיש, בניידות, מצבו הבריאותי ועוד. סוג הלחצן הנפוץ ביותר הוא לחצן נייד אשר נמצא על גופו של הקשיש משך כל שעות היממה. לחצנים כאלו ניתן להתאים לשעון יד, שרשרת, צמיד וגם לטלפון נייד. לחצן מסוג זה מאפשר לקשיש להזעיק עזרה מכל מקום גם במקרים בהם עקב פציעה או מצב חירום רפואי אינו מסוגל לזוז.

בלחצנים מסוימים, בעיקר בלחצנים מקובעים לאחר קבלת אות מצוקה ינסה מוקד המצוקה להתקשר אל ביתו של הקשיש ולאחר שלא התקבל מענה תישלח ניידת סיור. כיום ברוב הלחצנים לאחר קבלת אות מצוקה נפתח קו טלפון ישיר ואוטומטי בין מוקדנית לבין הקשיש, על מנת לאבחן את סוג מצב החירום ולשלוח עזרה מתאימה.
 
זקוקים ללחצן מצוקה? פנו אלינו דרך טופס יצירת הקשר