פיסורה - יש מה לעשות

עודכן בתאריך: 2/12/2011


פיסורה

אמנם בעולם הרפואה הסיבה להופעתה עדיין אינה ברורה, אך אין וויכוח עם הסבל הרב שהיא גורמת לחולים בה. מהי בדיוק פיסורה? מיהן קבוצות הסיכון שעלולות ללקות בה? ואיך ניתן לטפל בה?


מהי פיסורה?


פיסורה אנאלית (ANAL FISSURE) הינה פצע הבא לידי ביטוי בצורת סדק או קרע ברירית תעלת פי הטבעת. זה, גורם לחוסר אספקת דם באזור ומקשה על תהליך ההחלמה ממנה. מדובר במחלה שכיחה יחסית בקרב האוכלוסייה המופיעה ללא קשר למצב בריאותי כלשהו, גיל או מין. לרוב גורמת הפיסורה לפגיעה קשה באיכות החיים שכן החולים בה סובלים מכאבים עזים בעת מתן יציאות ונמנעים באופן מכוון מקיום פעולות מעיים סדירות -  מצב הגורם לעצירות ולהחמרת הכאב.


גורמים וסיבות לפיסורה

הפיסורה הינה תוצאה של פגיעה טראומטית ומקומית בתעלת פי הטבעת אך הגורמים להופעתה אינם ידועים וחד משמעיים ואף מוכרים מקרים בהם תינוקות נולדים עימה. ככל הידוע היא איננה קשורה לשמירה על היגיינה נכונה והופעתה נפוצה יותר בקרב הסובלים ממצבי שלשול ממושך, צואה קשה וגדולה ועצירות.
 
לעיתים מתפתחת הפיסורה בקרב חולי קרוהן, חולי איידס, נשים בלידה, אנשים שעברו ניתוחים או בדיקות רקטאליות ידניות, אנשים הסובלים ממחלות זיהומיות נוספות או כאלו שחוו החדרה של עצם זר לפי הטבעת.
 

תסמינים ודרגות חומרה

חומרתה של הפיסורה משתנה מאדם לאדם ולרוב החולים בה מלינים על כאבים עזים במיוחד בעת מתן יציאה ואחריה, דימומים נלווים, גירודים והפרשות צהבהבות. בחלק מהמקרים הופעתה מלווה בדימום ללא כאב נלווה אך בכל מקרה, יש לפנות לרופא לאבחון מהיר שלה על סמך התבוננות או על סמך בדיקה רקטאלית.
 
לעיתים חולפת הפיסורה מעצמה תוך מספר ימים, אולם ברוב המקרים היא דורשת טיפול עצמי בבית ללא התערבות כירורגית וללא צורך באשפוז. במקרים חמורים בהם היא אינה מחלימה מבוצעים ניתוחים להסרתה.

 
דרכי טיפול בפיסורה


הטיפול הקונבנציונאלי
נעשה על ידי מריחת משחות באזור הנגוע המכילות ניפדיפין או ניטרוגליצרין וגורמות להרפיית שריר הסוגר הפנימי. בכ-65% מהמקרים לאחר השימוש במשחות אלו ניכר שיפור מיידי אך השימוש עלול לגרום לתופעות לוואי ביניהן כאבי ראש ואודם. בנוסף, ישנה אפשרות להזרקת בוטוקס הגורמת להרפיית השריר ומובילה לריפוי בטווח של שלושה חודשים.
 
דרך זו מוכרת כיעילה בכ-80% מהמקרים אך גם היא בעלת תופעות לוואי של חולשה ושטפי דם ואינה מיועדת לנשים בהריון או לנשים מניקות. במקריה החמורים יותר של הפיסורה ולאחר שנשללה יעילותן של דרכי הטיפול האחרות יש לבצע ניתוח כירורגי לשם הסרתה בצורת חיתוך צידי של השריר או כריתת הפיסורה (פיסורקטומיה).

טיפול עצמי
בחלק מהמקרים בעזרת טיפול עצמי נכון ישנה אפשרות לרפא את הפיסורה, לגרום להקלה בתסמיניה ולגרום להחלמתה הסופית תוך מספר שבועות. דרכי הטיפול בבית המומלצות, הגורמות להרפיית שריר הסוגר הפנימי וריכוך הצואה הקשה הן: ביצוע אמבטיות ישיבה לפחות פעמיים ביום, שתיית נוזלים מרובה, אכילת מזון עתיר בסיבים תזונתיים, שימוש בתוספות סיבים תזונתיים, שימוש במשלשלים, הימנעות ממאכלים חריפים, שמירה על היגיינה קפדנית באזור ושימוש במגבונים לחים ולא בנייר טואלט.
 
טיפול זה בכ-50% מהמקרים יביא להפסקת הדימום ולהקלה משמעותית בכאב.


פיסורה וטחורים – מה ההבדל

חולים רבים נוטים להתבלבל בין פיסורה וטחורים ואפילו רופאים מתקשים באבחנה בין השתיים בעקבות הימצאותו של הדימום בעת מתן יציאות או לאחריהן. יחד עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בשתי מחלות שונות במהותן ובניגוד לפיסורה, טחורים נגרמים מלחץ על הורידים הגורם להתרחבותם באזור פי הטבעת וכתוצאה מכך לדימום ולכאבים עזים.